31
maj
2021
Nowe paczki licencyjne dla Sophos XGS

W związku z premierą nowych platform firewall Sophos, serii XGS, poprzednia już generacja, nadal dostępna, została przemianowana na Sophos Firewall.

Dla przypomnienia, poza indywidualnymi modułami, dostępne były dwie paczki licencyjne - FullGuard oraz EnterpriseGuard (oraz każda z nich z opcją 'Plus', czyli dołożonym Sandstorm Protection). Dostępna była również paczka TotalProtect / Enterprise Protect (z opcjami ‘Plus' również). Przedstawiało się to następująco:

Premiera Sophos XGS przyniosła zmiany w licencjonowanych modułach. Mamy nadal następujące moduły, możliwe do zakupu jako indywidualne licencje: Network Protection, Web Protection, Email Protection, Web Server Protection - te moduły są znane z poprzedniej linii licencyjnej. Licencja Sandstorm Protection nie występuje osobno w nowej serii XGS. Doszły dwa nowe moduły: Central Orchestration (planowana) oraz Zero-Day Protection, która zawiera w sobie wcześniejszą Sandstorm Protection.

Do nowych appliance’ów dostępne są dwie paczki licencyjne: Standard Protection (tożsamy z poprzednim EnterpriseGuard) oraz Xstream Protection jako rozszerzona licencja Standard Protection o nowe w wersji XGS moduły. W licencjach na XGS nie ma licencji z 'Plus', która odpowiadała za Sandstorm Protection, gdyż została ona zawarta w module Zero-Day Protection. Licencje Email Protection i Web Server Protection dostępne są jako osobne, dodatkowe moduły, a ma to związek z coraz mniejszym udziałem tych serwerów w lokalizacjach fizycznych Klientów. Całość podziału licencji obrazuje poniższa grafika.

Sophos XGS, z wszystkimi powyższymi modułami czy paczkami licencyjnymi, podobnie jak stara linia, dostępny jest również w formie maszyny wirtualnej, zarówno dla środowisk VMware, XEN, Hyper-V i innych, jak i dla rozwiązań cloud w Amazon Web Services czy Microsoft Azure.

Więcej szczegółów na temat funkcji zawartych w poszczególnych modułach licencyjnych, wraz z tabelarycznym zestawieniem, pod tym adresem.

źródło : materiały producenta

Autor

Piotr Skowroński
Product Manager